Studenti se často ptají, kdy jsou uzávěrky přihlášek na zahraniční školy. Termínů je více. V následujících řádcích si je rozebereme. Záleží na tom, zda mají školy své uzávěrky striktně dané nebo zda jsou benevolentnější.

Co se středních škol v zahraničí týče, jsou uzávěrky na konci března. Přes to vlak nejede. Do tohoto termínu se musí celá přihláška zkompletovat a odeslat. Pouze určitá zdravotní potvrzení se mohou dodat následně.

Vysoké školy jsou rozděleny do dvou skupin. Velké a slavné univerzity mají termíny přísně stanovené a studentům nevyjdou časově vstříc. Pokud student na takovou univerzitu nedodá vše do stanoveného termínu, nemá podanou přihlášku, a tedy nemůže se o studium na dané univerzitě ucházet. Jiné univerzity, hlavně v Evropě, jsou někdy benevolentnější. Student odevzdá vše do potřebného termínu a například jazykovou zkoušku může dodat těsně před nástupem na zahraniční univerzitu. Není to ale pravidlem, s každou univerzitou se to musí prodiskutovat individuálně.

Univerzity mají většinou uzávěrky přihlášek na konci března. Jsou ale i výjimky, které umožňují studentům podat přihlášky do konce dubna nebo i května, naopak určité specifické univerzity mají uzávěrky už na konci prosince. Některé menší univerzity, které nemají přebytek uchazečů, přijímají studenty i během léta těsně před začátkem školního roku.

Pokud uvažujete o studiu v zahraničí, je dobré začít s přihláškou tak rok a půl či rok před nástupem do zahraničí. Pokud ale chce studovat v zahraničí již od srpna/září 2019 ať na střední či vysoké škole, je ještě stále čas, můžeme to zvládnout. Každý den navíc se teď počítá. Pokud začneme v nejbližších dnech, stihneme přihlášky zkompletovat a podat na vybrané univerzity či střední školy, máme stále měsíc a půl. Neváhejte mě kontaktovat a pustíme se do toho :-)!