Kde seženeme dobrého obkladače, který položí dlažbu tak, že se rýhy nebudou rozcházet? Kde seženeme dobrého údržbáře, který kotel opravdu zkontroluje a my si můžeme být jisti, že nám za pár týdnů nepřestane topit? Poptávka není pouze po těchto dvou profesích, ale i po instalatérech, malířích, kominících, truhlářích a dalších. Tento článek nebudu věnovat školám, které vedou studenty k dalšímu akademickému vzdělávání, ale zaměřím se na učňovské obory.

Před několika desítkami let bylo běžné, že tatínek truhlář bral svého syna do dílny a syn se od raného věku učil být také truhlářem. Stejný scénář se opakoval v rodinách malířů, kominíků či hodinářů. Něco se ale změnilo. Vyrojilo se velké množství vysokých škol a rodiče si řekli, že je škoda, aby jejich manuálně zručné dítko pracovalo rukama, a tak se rozhodli, že půjde na vysokou školu. Nebrali přitom v úvahu, zda dítě je či není  studijní typ a zda by mu manuální práce neseděla lépe. A tady to vše začalo. Z doby, kdy na vysokou školu šlo jen pár nejnadanějších studentů, tam dnes jdou téměř všichni, protože ten, který na vysokou školu nejde, to přeci nikam nedotáhne. Neuvažujeme už o tom, co s takovým množstvím vysokoškoláků bude společnost dělat. Nepřemýšlíme, zda máme ke studiu vlohy. Prostě jdeme něco vystudovat, abychom se měli lépe. Budeme se ale mít opravdu lépe?

Jsem obklopena několika lidmi, kteří se živí „rukama“. Jsou šikovní, neví, kam dřív skočit, mají ohromnou klientskou základnu a vydělají si velké množství peněz. Na druhou stranu mám ve svém okolí i mnoho takových jedinců, kteří se živí „hlavou“, protože studovali vysokou školu. Mnoho z nich je zahrabaných v nějaké kanceláři, kde dělají naprosto neuspokojující monotónní činnost  nesouvisející s tím, co studovali, nadávají na život a finančně jsou na tom dost bídně. Ale mají titul! A o to tady dnes přeci jde, že?

I když se stále snažím jít vpřed, tak si v této době říkám: „Pojďme se trochu vrátit k tomu, co tady již dříve fungovalo a zabývejme se věcmi, které nám jdou. Nesnažme se napasovat do rolí, které nám nesedí.“ Společnost byla vždy rozdělena na ty, kteří studovali mnoho škol a věnovali se výzkumné a akademické činnosti, ale i na ty, kteří se dobře vyučili nějakému řemeslu, jež pak výborně vykonávali a nestyděli se za to! A obě tyto skupiny tady nezbytně potřebujeme! 🙂