Vážení studenti, rodiče, učitelé a všichni, kteří se zajímáte o studium v zahraničí,

možná si myslíte, že je doba Covidu, a tudíž ani nemá význam se o studium v zahraničí zajímat. Nedávno jsem měla telefonát od své kamarádky, který zněl asi takto: „Ahoj Danuško, to je hrozná doba, viď? Co teď vlastně děláš, když nemáš žádné studenty, kteří by chtěli jet do zahraničí?“ No, mě ten telefonát celkem pobavil. Opět jsem se ujistila v tom, že je těžké dělat nějaké soudy, když o tom daném člověku nebo oboru vůbec nic nevím. Já v takovém případě raději mlčím. Když volám svému kamarádovi, který vlastní na horách hotel a je mi jasné, že se má bídně, protože jeho hotel je skutečně zavřený, tak by mě ani ve snu nenapadlo mu říci: „Tak co, to je bída, viď? Co budeš dělat?“ Ale každý jsme jiný a já spíše naslouchám a vyčkávám, co mi daný člověk řekne, než abych dala na své domněnky, které jsou ve většině případů „mimo mísu“.

Ale vraťme se zpět k domněnce, že studium v zahraničí teď vůbec neběží. CHYBA! Běží a skvěle! Mnoho studentů a rodičů totiž zjistilo, že jsme vlastně jediná země na světě, kde jsou studenti již celý rok zavřeni u svých „ZOOMů“, „Teamsů“ a „Google Meetů“ doma, a vidina navrácení do školních lavic je v nedohlednu. Mnozí rodiče mají dokonce obavy, že by jejich dcery a synové mohli být na domácí výuce také od září 2021, což by skutečně bylo pro studenty už velmi nebezpečné, ale po pravdě řečeno – bohužel bych nebyla moc překvapena, kdyby české školy byly nadále zavřené.

Ve světě to vypadá jinak, je to ustálenější, má to vypracovanější koncept a hlavně – školství je na prvním místě, tedy návrat studentů do škol je pro většinu zemí prioritou. Mnohé země měly zavřené školy vloni na jaře, někde se studenti vrátili do škol již po pár týdnech a jinde zase až v září. Ano, přišla druhá vlna a některé země učily ob den on-line, ob den ve škole, jiné chvilkově učily jen on-line a další školy zavřely těsně před Vánoci.

Ale jaká je situace teď? Momentálně se až na pár výjimek školy otevírají skoro všude a je 99% pravděpodobnost, že jsou všichni s touto situací již tak sžiti, že nehrozí, že by v září 2021 školy opět zavíraly. Ano, pro ty, kteří si teď říkají, jak to mohu vědět: „Nevím, ale z toho, co se od svých spolupracovníků ve světě dozvídám, to tak vypadá. Vždy existuje malá pravděpodobnost, že situace bude horší, ale tak by se nedalo žít. Musíme prostě věřit, že se situace bude ve světě čím dál více vylepšovat.“ Jsou dokonce i státy, kde tamní ministerstvo školství vydalo prohlášení, že studenti do školy půjdou, ať je epidemiologická situace taková či maková – že si prostě nemohou dovolit mít „mladé mozky“ zavřené doba dlouhou dobu.

Studentů, kteří se chystají od září 2021 na své střední a vysoké školy, je tedy opravdu mnoho. Těší se, že poznají nové kamarády, nový způsob výuky, nový způsob myšlení a velmi se zdokonalí v cizím jazyce. Řekli si, že ani Covid je nezastaví v poznávání něčeho nového. Ano, možná to ještě nebude stejné jako před dobou covidovou, zřejmě se budou muset dodržovat různá opatření, ale život půjde dál a zážitky spolu s důležitými životními zkušenostmi budou přicházet. Byla by škoda nejet do zahraničí jen proto, že se bojím, že se situace může zhoršit. Ano, může – může na nás spadnout něco z Vesmíru, může nás přejet auto a může tu být virus. Můžeme ale také věřit, že situace bude prostě lepší.

Přeji všem studentům, aby byli ve svých školách a hostitelských rodinách velmi šťastni a spokojeni. Jsou to zážitky, pro které je vyhrazena jen krátká doba Vašeho života. Nenechte si je proto nikým vzít 🙂.