Už nějakou dobu čtu zprávy o tom, že by se měla zavést povinná školní docházka do 18 let. Myslela jsem si, že je to jeden z nápadů, který brzy zanikne a už se k němu nikdy nebudeme vracet, ale skutečnost je jiná. Za běžných okolností nepíši v mých článcích o politice a rozhodnutích našich ústavních činitelů, ale dnes, poté co jsem se dozvěděla o nápadu paní ministryně, se k tomu vyjádřit musím.

Už jen nápad o zavedení povinné školní docházky do 18 let ve mně vzbuzuje pocit, že se vracíme do dob minulých. Přemýšlím o tom, že nad námi opět někdo chce převzít kontrolu a rozhodovat o tom, co budeme dělat, jak to budeme dělat a kdy to budeme dělat.

Vždyť přeci běžný žák základní školy, který má určité výsledky, ve studiu na střední škole pokračuje automaticky. No a pokud ne, tak jde na učňák, pracovat nebo nejde nikam. Je mu již 15 let a měl by si uvědomit, že začíná být za svůj život odpovědný. Berme v úvahu i to, že nikam nejde například z toho důvodu, že tam jít nechce, že na to nemá, nebo prostě má podnikatelský plán, který chce zrealizovat už v 15 letech a ví, že k tomu žádné další studium nepotřebuje. Když budu trochu sarkastická, tak již mnohokrát bylo zmiňováno, jak nám všem stačí 3 třídy základní školy, abychom se naučili číst, psát a počítat. V dalším rozvoji nás náš školský systém spíše brzdí.

Základní škola je málo, tak zavedeme povinnost studovat až do 18 let. Ptám se ale proč? Budou pak nenadaní žáci a flákači najednou chodit do školy a pilně studovat? Jaké bude mít asi takový student výsledky? Bude do té školy vůbec chodit? Představuji si mnoho mých bývalých spolužáků, kteří do školy moc nechodili a omluvenky si psali buď sami nebo jim je psali rodiče. Chceme mít v množství našich absolventů další partu těch, kteří jsou „študovaní“, protože je to zákonem přikázáno? Co nám to jako státu přinese? Dají nám tito „donucení“ absolventi nějakou přidanou hodnotu, která bude mít pro naši ekonomiku význam?

Proč rovnou nezavedeme povinnou školní docházku do 25 nebo 30 let? Vždyť by určitě bylo dobré důrazně přikázat všem občanům, aby museli vystudovat vysokou školu, ne? Střední škola bude již brzy málo, tak se připravme, že nastoupíme v 6 letech do školy a pokud budeme řádným studentem, tak ji v 25 letech opustíme. Nedej Bože, že na střední škole propadneme nebo se nám nějaký ten semestr nepodaří a z povinné školní docházky vylezeme ve 30 letech! Vypadá to jako humoreska, ale obávám se, aby to nebyl předvoj příštích geniálních nápadů o povinné školní docházce.