Což takhle studovat v zahraničí?

Prázdniny jsou v polovině a pro většinu středoškoláků brzy začne nový život. Někteří nastoupí rovnou do práce, jiní si udělají rok volno a půjdou „za praxí“, aby si promysleli, kam chtějí směřovat, a největší skupina právě odmaturovaných studentů míří na vysoké školy. Mnoho z nich slýchá už od nástupu na střední školu „Ty musíš jít na vysokou, abys to někam dotáhl/dotáhla!“ nebo „Nejdříve vystuduješ vysokou a pak si dělej, co chceš!“ To jsou hezké rady rodičů, ale diskutují doma o tom, co by jejich dítě eventuálně chtělo studovat? Nebo je jim vlastně jedno, co bude studovat – ale hlavně aby mělo ten papír! Když si ale do hloubky rozebereme, co to znamená „Mít ten papír“, tak máme opravdu jen papír, který si můžeme někam vystavit a stejně se za námi žádný zaměstnavatel nepohrne. Pokud něco studujeme jenom kvůli papíru, tak je snad lepší nestudovat vůbec nic, zhluboka se nadechnout a zamyslet nad tím, co by mě tak bavilo a jít rovnou pracovat. Pokud jdu studovat něco, je mi dost jedno co, tak to většinou špatně dopadne. Mám pak sice ten úžasný papír, ale dělám někde na úřadě, kde vydávám psí známky a stejně nadávám na život. Nebylo by tedy lepší ušetřit si tři až pět let na vysoké škole a nadávat na život i bez papíru?

Pokud chceme opravdu studovat něco, co nám dává smysl, je nesmírně důležité přemýšlet o tom, jakým směrem se chceme vydat, co nás baví. Pokud na to přijdeme, tak máme vyhráno. Můžeme se pustit do studia, které nám otevře nové obzory a ukáže nám, že život není jen plochý, ale že je v něm spousta údolí a hor, které je nutné překonat, aby se z nás stal opravdový člověk s vlastním názorem a kritickým myšlením. Když jsme u kritického myšlení a pocitu, který jsem v minulé větě popsala, tak musím s politováním konstatovat, že v České Republice asi takovou školu nenajdeme. Pokud se tady nějaká taková nachází, tak se tam většinou vyučuje anglicky a studenti jsou stejně připraveni na to, že po maturitě vyrazí studovat do zahraničí.

V čem je ale zahraniční studium tak jiné od studia českého? Ve všem! Prostředí, pozitivní přístup k životu, pozitivní vyučující, vyučující, kteří přicházejí z praxe, pocit studenta, že se s ním počítá a že může projevit svůj názor, výuka kritického myšlení, …. a mohla bych ve výčtu specifik zahraničního vzdělávání pokračovat.

Ten student a ti rodiče, kteří chtějí svému dítěti dopřát víc než jen papír, pozorně uvažují o tom, co je vlastně pro jejich dítě nejlepší. Takový rodič uvažuje o tom, že pošle svou ratolest studovat do zahraničí, aby tam „načichlo“ západním způsobem uvažování, které je pro naši budoucnost nezbytné. Už dávno odzvonilo lidem, kteří jdou jako stádo a chtějí se někde ztratit. Budoucnost bude přát lidem, kteří říkají svůj názor a mění svět. Pokud je pro někoho celé vysokoškolské studium příliš finančně náročné, existují i jiné možnosti, jak dopřát svému synovi / své dceři studium v jiné zemi. Mohou vyjet na jeden rok či semestr, nebo třeba na letní jazykový kurz. Nikdy se nebojte začít. Jsme tady proto, abychom Vám poradili, co je pro Vás ve Vaší situaci to nejlepší řešení.

Věřte, Vaše děti Vám jednou budou moc vděčné za příležitost poznat jiný než jen český svět.

2018-08-01T13:46:49+02:00 1.8.2018|