To je opravdu otázka, která rozděluje celou naši společnost. Lidé, kterým je všechno jedno a žijí částečně ještě v době před rokem 1989, jsou zcela proti placení čehokoliv a očekávají, že se o ně stát postará – ať se jedná o zdravotnictví, školství a mnoho dalších oblastí. Na druhou stranu jsou mezi námi tací, kteří měli možnost studovat či pracovat v zahraničí nebo kteří se prostě zajímají o to, jak to ve vyspělém světě chodí. Tito lidé jsou pravým opakem první skupiny – jsou pro placení poplatků, protože vědí, že tak je to ve vyspělém světě správně. Proč ale platit, když to můžeme mít zdarma? Odpověď na tuto otázku je poměrně jednoduchá.

Když něco platím, byť jen symbolicky, více si toho vážím a snažím se, aby to, za co jsem zaplatil, vyšlo. Ať se jedná o zdravotnictví – snažím se pečovat o svůj chrup, pokud jsem si ho zaplatil nebo se snažím být ve škole co nejlepší, abych dokončil ročník v daném termínu a nemusel tak prodlužovat studium o nesmyslnou dobu jen proto, abych si prodloužil mládí nebo proto, že prostě nevím, co mám dál dělat a do práce se mi nechce.

Bohužel musím konstatovat, že se setkávám s lidmi, kteří tvrdí, že by za školu nezaplatili ani pár tisíc za rok. To mě stále nepřestává udivovat. Když mají tito lidé na cigarety, drahé oblečení a dovolenou za oceánem, tak by jistě jejich rodinný rozpočet pár tisíc za rok nezruinovalo. Je to prostě o přístupu. V zahraničí se vzdělání bere jako investice. Tam ale opravdu mluvíme o investici! Zahraniční rodiče se musejí často rozhodnout, zda investují do drahého obrazu, domu nebo do vzdělání potomků, protože vzdělání jde v zahraničí do řádů milionů korun. Několik tisíc korun, které by čeští studenti museli za své vzdělání platit, by určitě ve svém rozpočtu našli, a navíc by možná mnohem více přemýšleli o tom, zda studují to, co chtějí, nebo zda by nebylo lepší dokončit školu co nejdříve a jít tak brzy pracovat. Protože pokud by tak nepřemýšleli, mohli by sice dál ve své slepé cestě pokračovat, ale za vlastní finance.